Az adózó régi könyveket vásárol magánszemélytől, aki számlát nem tud adni. Lehet-e (és ha igen hogyan) legálisan vételt így lebonyolítani?
Nincs akadálya annak, hogy egy vállalkozás nem számlaképes magánszemélytől vásároljon, szerezzen be terméket, árut. A felek közötti megállapodásokra a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény kötelmi joggal foglalkozó IV. része szabályait kell alkalmazni; az Önök esetében célszerű kialakítani egy megállapodást a régi könyvek felvásárlására.
Számviteli szempontból azonban lényeges, hogy a gazdasági eseményekhez kapcsolódóan a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 166. § (1) bekezdése szerinti számviteli bizonylatról a vállalkozásnak gondoskodnia kell.
„Számviteli bizonylat minden olyan a gazdálkodó által kiállított, készített, illetve a gazdálkodóval üzleti vagy egyéb kapcsolatban álló természetes személy vagy más gazdálkodó által kiállított, készített okmány (számla, szerződés, megállapodás, kimutatás, hitelintézeti bizonylat, bankkivonat, jogszabályi rendelkezés, egyéb ilyennek minősíthető irat) – függetlenül annak nyomdai vagy egyéb előállítási módjától –, amely a gazdasági esemény számviteli elszámolását (nyilvántartását) támasztja alá.”
A törvény szövegéből is kitűnik, hogy a felek közötti megállapodás, szerződés – amennyiben az valamennyi szükséges adatot, információt tartalmaz – számviteli bizonylatnak is minősülhet.
Rendszeres felvásárlás esetén célszerű felvásárlási jegyet alkalmazni.
Az ügyletekhez azok áfa-beli kezelése is szervesen hozzátartozik. Régi könyvek felvásárlása esetén az adózó az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény használt ingóságokra vonatkozó XVI. fejezete különös szabályokat tudja alkalmazni.