Lakókocsit szeretnénk telepíteni Horvátországba bérbeadás céljából. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben hova lenne kötelességem adózni, itthonra, vagy Horvátországba? Adószám vagy vállalkozói engedély kiváltása kötelező ilyen jellegű tevékenységnél?
Meglátásom szerint a telepített lakókocsi bérbeadását a tervezett konstrukcióban vállalkozási keretek között – egyéni vállalkozóként vagy társas vállalkozás formájában – lenne szükséges folytatni.
A Horvátországba telepített lakókocsi mind forgalmi adó, mind jövedelemadók tekintetében telephelyet fog keletkeztetni Horvátországban a HÉA Irányelv, illetve a jövedelemadókra vonatkozó OECD Modellegyezmény értelmében.
Ugyanakkor álláspontom szerint elsődlegesen a horvát adószabályok szerint lenne szükséges áttekinteni az ügylet adókihatásait, s annak alapján lehet továbbmenni az e tevékenység kapcsán Magyarországon megjelenő adókötelezettségek tekintetében.