Bár önkormányzati tulajdonú cégek transzferár dokumentációs kötelezettsége viszonylag stabil szabályozáson alapszik, még ma gyakorta jelenik meg félreértés esetükben. Mint jelen esetben is: Cégünk 100%-ban önkormányzati tulajdonú, ezáltal kapcsolt vállalkozásban van. A 2013-as jogszabályi változások mennyiben befolyásolják a transzferár nyilvántartási kötelezettségét?
A szokásos piaci ár meghatározásával összefüggő nyilvántartási kötelezettségről szóló 22/2009. (X. 16.) PM rendelet 1. § (2) bekezdése értelmében a transzferár nyilvántartási kötelezettség a Tao tv. 18. § (5) bekezdésében meghatározott adóalanyt terheli, ha kapcsolt vállalkozásával [Tao. 4. § 23. pont] kötött hatályos szerződése, megállapodása alapján az adóévben teljesítés történt.
A Tao tv. 18.§ (5) bekezdése szerinti vállalkozások az alábbiak: “az adóév utolsó napján kisvállalkozásnak nem minősülő gazdasági társaság, egyesülés, európai részvénytársaság, szövetkezet, európai szövetkezet és külföldi vállalkozó (kivéve a közhasznú nonprofit gazdasági társaságot, és azt az adózót, amelyben az állam rendelkezik közvetlenül vagy közvetve többségi befolyással) …”.
A kisvállalkozás “ismérveit” a KKV tv. [2004. évi XXXIV.] határozza meg. A KKV tv. 3.§ (2) bekezdése értelmében kisvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
a) összes foglalkoztatotti létszáma 50 főnél kevesebb, és
b) éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
A mutatókat cégcsoportszinten összevontan kell tekinteni, ill. két egymást követő beszámolási időszakban kell vizsgálni.
A KKV tv. 3.§ (4) bekezdése azonban rögzíti, hogy “nem minősül KKV-nak az a vállalkozás, amelyben az állam vagy az önkormányzat közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedése – tőke vagy szavazati joga alapján – külön-külön vagy együttesen meghaladja a 25%-ot.”
Egy 100%-os önkormányzati tulajdonban lévő cég tehát nem minősülhet kisvállalkozásnak, így rá kiterjed a transzferárak dokumentálásának kötelezettsége is.